Bowers XTD35M-BT Digital Bore Gauge, Range 35-50mm, Resolution 0.001mm, 3-Point Contact with Bluetooth, Supplied with Setting Ring and Ukas Certificate
SKU:Code: XTD35M-BT
Excl. VAT
  • The UKs Leading Metrology Distributor
  • Trusted by the biggest companies in the UK
  • Need more information? Ask a question or contact us.
View full details
Specification
  • brand Bowers
  • type Standard
  • range 35-50mm
  • display type Digital
  • resolution 0.001mm
  • accuracy 0.004mm
  • data output Yes
  • ip rating IP67
  • max measuring depth 80mm
  • measuring units Metric
  • measuring face Tungsten Carbide
  • remarks 3-Point Contact
  • bluetooth Yes
  • bore gauge heads 1
  • digital display units 1
  • with rings Yes
  • size rings included 35.00mm